Mit kezdjünk a bibliai „fajta” kifejezéssel?
Ha a bibliai történetekre gondolunk, talán Noé bárkája az egyik, amelyről már mindenki hallott. Kicsik, nagyok, felnőttek, öregek egyaránt tudják, hogy Noénak volt egy bárkája, amin az összes állat átvészelte azt a 40 napi esőt. Vagy nem csak 40? És nem is olyan icipici hajó volt, amiről a zsiráf nyaka kilóg? És valójában mennyi állat lehetett rajta?
Azt pontosan tudjuk a Bibliából, hogy a szárazföldi állatokból kettőt-kettőt kellett a bárkába vinni, illetve a tiszta állatokból és az égi madarakból hetet-hetet.1 Ha összeszámolnánk a ma élő összes állatfajt, valami óriási számot kapnánk. A biológiai rendszertani besorolás szerint olyan sok állatfaj létezik, hogy szinte lehetetlen elképzelni, hogy annyi féle állatból kettő-kettő (vagy éppen hét-hét) elférhetett volna a bárkán – még akkor is, ha tudjuk, hogy a bárka egy óriási építmény volt –. Tudjuk, hogy a fajokon belül még további sokféle fajta állat lehet. Ez azt jelenti, hogy ha minden fajta állatból küldött Isten a bárkába, az még annál is sokkal több, mintha minden fajból vitt volna föl. Ezért fontos megérteni, hogy a bibliai „fajta” szó használata egyáltalán nem azonos a mai biológiai rendszertani szóhasználattal.
Már a teremtéskor olvasunk arról, hogy „különféle fajta földi állatokat teremtett Isten” (Teremtés könyve 1:25). Az itt használt „fajta” kifejezés nem ugyanaz, mint a biológiai fajta kategória. Valójában, amikor a Bibliát írták, sőt még az első magyar bibliafordítás idején sem létezett a Linné féle, most is használatos rendszertani besorolás. De akkor mit is értsünk a fajta szó alatt?
Dr. Cserháti Mátyás segít a bizonytalanság feloldásában: „… fontos, hogy Isten nem a Linné által meghatározott, és kettős latin névvel (pl. Gallus domesticus – házityúk) rendelkező fajokat teremtette meg. A bibliai teremtett típusok nagyobbak lehettek a mai biológiai fajoknál. A teremtett típusokat a héber „bara“ (teremteni) és „min“ (faj, nem) szavak összevonásával baraminnak nevezik. Egy ilyen teremtett típus megfelelhet egy biológiai nemzetségnek, családnak vagy akár rendnek is. A teremtett típusokra példa lehet a macskafélék, lófélék, illetve galambfélék csoportja (érdekességképpen maga Darwin is azt állította, hogy az összes galambfajta egyetlen ősi galambfajtától származik).”2 Az angol nyelvben erre a kind szót használják. A Creation Projekt keretében mi is a típus szót használjuk a kind szó magyar megfelelőjeként.
A bárkán egy pár – ma pedig rengeteg fajta, faj, nem, nemzetség, alcsalád.
Nézzünk egy konkrét példát arra, hogy ma a tülkösszarvúak családján belül milyen sokféle alcsaládba, nemzetségbe, nembe, fajba és fajtába tartozó állat színes sokasága népesíti be a földet. Ők tulajdonképpen mindannyian egy tülkösszarvú apától és anyától származnak – attól a pártól, akik a bárkán utaztak.
Tanító néniként tudom, hogy a hétköznapi példák és vizuális segédeszközök segítenek a megértésben. Ezért készítettem egy ábrát, aminek segítségével bemutatom a gyerekeknek az osztályomba járó egyik kislány, Marika kisbárányának a családját. Elmondom a gyerekeknek, hogyan is kell értelmezni azt, hogy Isten különböző típusú állatokat teremtett, amikből kettőt-kettőt (illetve bizonyos esetekben hetet) kellett a bárkába vinni.
Bari egy gyönyörű, magyar racka juh. Fiatal, jó mozgású jerke (nőstény), hosszú, hullámos gyapja van és 30 cm-es csavart szarva. Rokonságában vannak gyimesi racka juhok, merinói juhok, de még akár afrikai zsírfarkú juh is. Nagyszüleiről és távolabbi felmenőiről nem maradtak fent feljegyzések, de nyilvánvalóan ők is a tülkösszarvúak családjából származnak.
Játsszunk időutazást! Élt az özönvíz idején egy szép tülkösszarvú ifjú pár. Isten őket választotta ki arra, hogy megmeneküljenek a bárkában. (Mivel a juhok tiszta állatok, és azokból nem két, hanem hét példányt vitt Noé a bárkába, így másik öt tülkösszarvú is megmenekült az özönvíz elől, de ők áldozati bárányok lettek). Az összes többi tülkösszarvú bizony mind elpusztult. Az özönvíz utáni új világban ez a pár alapította meg a tülkösszarvúak családját, amit ma már olyan sok – az ábrán látható – alcsalád, nemzetség, nem, faj és fajta színesít. Marika cuki magyar rackája, Bari is az ő leszármazottjuk. Nemrégiben akadt meg rajta egy kos szeme. Fiatal férje, Báró, egy cigája. Hamarosan megszülető kicsinyeik is a bárkán megmenekült két tülkösszarvú leszármazottai.
Egész mesekönyvet megtölthetnének azon állatok történetei, akik Bari és Báró őseivel a bárkán éltek több, mint egy évig3, és így a ma élő rengeteg állatfaj ősei lettek.
Egy szuper négyes – Don Batten, Ken Ham, Jonathan Sarfati és Carl Wieland – létrehozott egy szuper könyvet szuper kérdésekre adott szuper válaszokkal. A Kérdések a kezdethez3 könyv 13. fejezete azzal a kérdéssel foglalkozik, hogy hogyan férhetett el az a sokféle állat Noé bárkáján. Ha kíváncsivá tettelek, és szeretnél többet tudni a témában, szerezd be a könyvet – kikölcsönözheted a helyi könyvtárból, vagy megvásárolhatod egy könyvesboltban! ITT találsz bővebb információt róla.
Hivatkozások és megjegyzések
1. Biblia. Teremtés könyve 6:19-20, 7:2-3.
2. https://firemedia.hu/tipusok/
3. Batten, Ham, Sarfati és Wieland (2003, szerk.): Kérdések a kezdethez. Evangéliumi Kiadó és Iratmisszió, Budapest. 264 p